W jednym ze swoich programów Anna Olson prezentowała kuchnię swojej babci nieco przez nią zmodyfikowaną. Domniemam, że babcia Anny była Polką ( A jednak nie. jedna z czytelniczek dostarczyła mi wiadomość, że babcia Anny była Słowaczką ) bo oprócz pierogów z ziemniakami były pierogi na słodko ze śliwkami, gołąbki i racuchy. Ale wracając do tematu pierogów to tak jak wcześniej pisałam Anna je nieco zmodyfikowała i dodała ser cheddar, poza tym samo nadzienie dzięki dodatkowi masła było bardzo gładkie jak puree. Ciasto na pierogi również inne w przygotowaniu niż to nasze tradycyjne ale równie pyszne, bardzo puszyste i mięciutkie. Całość bardzo smaczna. Przepis Anna Olson z programu ” Fresh „.
Składniki na nadzienie :
- 3 szklanki ziemniaków obranych i pokrojonych w kostkę
- 1/3 szklanki masła
- sól, pieprz
- szczypta gałki muszkatołowej
- 1 szklanka startego na dużych oczkach ostrego sera cheddar
Ziemniaki gotujemy do miękkości. Po odcedzeniu i odparowaniu przeciskamy przez praskę do ziemniaków lub tłuczemy. Do ciepłych jeszcze dodajemy masło, i gałkę. mieszamy. Doprawiamy solą, pieprzem. Do zimnych już ziemniaków dodajemy ser cheddar. mieszamy. Odstawiamy.
Farsz można odstawić do lodówki, lepiej będzie się potem formować pierogi.
Ciasto : ( ciasta wystarczy na podwójną porcję farszu )
- 5 szklanek mąki
- 2 łyżeczki soli
- 4 jaja
- 1 szklanka mleka 2% ( u mnie 1,5 % )
- 3/4 szklanki wody
Mąkę łączymy z solą. W osobnej misce mieszamy mleko, jajka i wodę. Do mokrych składników dodajemy mąkę z solą. Wyrabiamy na gładkie, elastyczne ciasto ( musiałam dodać więcej mąki bo moje ciasto było zbyt rzadkie i klejące ).
Ciasto odstawiamy w temp. pokojowej pod przykryciem na godzinę. Ciasto można też zrobić wcześniej, schować do lodówki a godzinę przed lepieniem pierogów wyciągnąć.
Gotowe ciasto przekładamy na podsypaną mąką stolnice. Wałkujemy cienko jak na pierogi lub tak jak lubimy. Ja lubię nieco grubsze ciasto w pierogach więc za bardzo cienko nie wałkowałam. Za pomocą szklanki wykrawamy kółka.Na środek każdego nakładamy nadzienie i lepimy pierogi.
Pierogi wrzucamy na osolony wrzątek. Gotujemy ok 5 minut od wypłynięcia. Podajemy z cebulką przyrumienioną na maśle.
Smacznego 🙂